O czym warto pamiętać biorąc kredyt hipoteczny?

Oto naważniejsze sugestie i pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości na kredyt (i nie tylko).

Doradca kredytowy zarabia tym więcej, im większy zaciągniesz kredyt

Korzystanie z pomocy niezależnych doradców bardzo ułatwia formalności związane z kredytem hipotecznym i ogranicza niepotrzebny stres. Pośrednikom zależy na reputacji, dlatego starają się uzyskać dla swoich klientów najatrakcyjniejsze oferty. Warto korzystać z ich pomocy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zarobek doradcy jest tym większy, im więcej pieniędzy za jego pośrednictwem pożyczymy. Doradca nie jest więc najlepszą osobą do oceny naszych realnych możliwości finansowych. Doradca nie zna też osobistych planów swoich klientów, zobowiązań, przyzwyczajeń i stylu życia. To wszystko należy dokładnie przeanalizować we własnym zakresie.

Najdłuższy okres kredytowania nie musi oznaczać najwyższych kosztów

Czym wyższą ratę zobowiążesz się płacić, tym mniej pieniędzy zostanie Ci w portfelu i tym mniej będziesz w stanie oszczędzać. Czy wiesz, że przy obecnych warunkach rynkowych, wzięcie kredytu na 200.000PLN na 30 lat i oszczędzanie miesięcznie 300PLN będzie stanowiło miesięcznie koszt bez mała identyczny z tym samym kredytem na 20 lat bez odkładania oszczędności? W pierwszym wypadku, oszczędności na rok spłat kredytu uzbierasz krócej niż w trzy lata. W drugim wypadku, kilka lat może nie wystarczyć na uzbieranie sumy, z którą będziesz się czuć bezpiecznie. Regularnie odkładane pieniądze procentują i mogą posłużyć do wcześniejszej spłaty kredytu, jednocześnie budując jego zabezpieczenie. Wyższe raty to z kolei mniejsze możliwości gromadzenia kapitału.

Pamiętaj o kosztach dodatkowych

kredytowy.org liczy koszty uruchomienia kredytu, ale to nie wszystko. Oprócz opłat pobieranych przez bank i taks notarialnych, warto pamiętać o ubezpieczeniu na życie, kosztach remontu nieruchomości i kosztach jej utrzymania. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny to najtańsze pieniądze na rynku. Jeśli nie masz dość oszczędności na pokrycie wszystkich kosztów, każda inna forma kredytu będzie Cię dużo więcej kosztować. Obecnie, oprocentowanie kredytów gotówkowych jest około trzy razy wyższe niż hipotecznych.

Traktuj zakup mieszkania jak inwestycję

Jak długo planujesz użytkować kupowaną nieruchomość? Co, jeśli coś pokrzyżuje Twoje plany? Jeśli będziesz chciał ją sprzedać, jakie są na to szanse? Czy cena raczej wzrośnie, czy zmaleje? Czy nieruchomość jest atrakcyjna pod kątem wynajmu? Jak wygląda sytuacja w rejonie, w którym planujesz zakup? Rynek nieruchomości jest mało płynny. Sprzedaż nawet bardzo atrakcyjnego mieszkania o popularnym metrażu w dużym mieście może się ciągnąć miesiącami. Jeśli Twoja przyszłość to mnóstwo znaków zapytania, zastanów się, czy kupno mieszkania na własny użytek to najlepsze rozwiązanie. Jeśli tak, staraj się zbudować pozycję z której będzie można się wycofać, najlepiej bez straty.

Buduj zabezpieczenie i traktuj je jako koszt kredytu

Kredyt hipoteczny to nie tylko duże obciążenie finansowe, ale również świetna okazja, żeby uruchomić program regularnego gromadzenia oszczędności, ponieważ posiadania zabezpieczenia na wypadek utracy pracy, czy innych zdarzeń losowych to w przypadku dużego zobowiązania finansowego konieczność. Korzystając z kredytowy.org, policzysz ile jesteś w stanie zaoszczędzić w trakcie spłacania kredytu. Regularnie oszczędzaną kwotę traktuj jako stały koszt i dolicz do sumy swoich całkowitych miesięcznych zobowiązań.

Zabezpieczenie kredytu traktuj jak inwestycję

Ile procent rocznie mogą zarobić zaoszczędzone przez Ciebie pieniądze? Jakie są aktualne oferty lokat? Ile można zarobić na funduszach inwestycyjnych i jakie wiąże się z tym ryzyko? Na te pytania dobrze znać odpowiedź planując swoje finanse z kredytem. Często okaże się, że nadpłacanie kredytu lub wcześniejsza spłata, wiążące się z pozbyciem się oszczędności, może być mniej opłacalnym rozwiązaniem niż zainwestowanie zebranych pieniędzy.

Poznaj swoją sytuację prawną

Czy kredyt będziesz brać samodzielnie czy ze współkredytobiorcą (np. współmałżonkiem)? Czy masz lub planujesz mieć dzieci? Jaka będzie Twoja sytuacja, jeśli współkredytobiorcy coś się stanie? Jeśli coś stanie się Tobie, jaka będzie sytuacja dzieci? Czy możesz swobodnie sprzedać mieszkanie w każdej chwili? O zbadaniu swojej sytuacji prawnej wiele osób zaciągających kredyt zapomina, a może to być kluczowe dla ich przyszłości. Porada prawna w stosunku do kosztów kredytu kosztuje bardzo niewiele.